Resim,iyi Resim,Güzel Resimler,Güzel Fotoğraflar,Araba Resimleri,Manken Resimleri

jethro tull – thıck as a brıck

Posted on: Aralık 18, 2008


Thick as a Brick:
Jethro Tull’ın 1972 yılında yayınlanan ve yaklaşık 43 dakika uzunluğundaki tek bir parçadan oluşan konsept albümü. Söz konusu parça sözlerini Gerald Bostock, namıdiğer “küçük Milton” (Ian Anderson’ın kendisi), adındaki hayali bir çocuğun büyümenin zorluklarına ilişkin yazdığı şiirden almaktadır. Hem grubun hem de progresif rock türünün en önemli albümlerinden olup ABD müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselmiştir.
Albüm kapağı yerel bir gazetenin ön sayfasına benzetilmiş olup şarkının tüm sözlerini içermektedir.
………………………………………………………………………………..
Müzik dünyası’na daha çok blues temelli albümler ile adım atan büyük efsane Jethro tull’ sound’unun progressive rock’a doğru evrildiğinin işaretlerini önceki çalışmalarında özellikle ‘Aqualung’ albümü ile vermişti,bu gelişimin doruk noktası olan, ‘Thick as a brick’ zekice konsept’i ve müzikalitesiyle bir progressive rock başyapıtı olarak müzik tarihindeki en önemli albümlerden biri olmuştur.Albüm boyunca düşmeyen müzikalite,caz,blues,rock,progressive rock öğelerinin başarılı bir şekilde kullanılması,grup elemanlarının enstrüman kullanımlarındaki ustalığı ve başarısı ve Ian anderson’un yarattığı zekice konsept,bu albümü unutulmazlar arasına yerleştirmiştir.Son olarak konsept’e de kısaca değinecek olursak;Milton adındaki küçük bir çocuğun yazdığı din, aile,devlet gibi toplum’un otoriter kurumlarını alaylı bir dille hedef alan ve bu kurumlara saldıran, uzun bir şiire önce ödül verilmesi,daha sonra şiirin içerdiği sakıncalı dizeler yüzünden bu ödülün geri alınmasıyla ilgili bir gazete haberi(albüm kapağında da görüldüğü gibi)ilgilidir.Tabii ki gerçekte böyle bir olay yaşanmamıştır,hepsi Anderson’un hınzırca bir kurmacasıdır.

THICK AS A BRICK
(sözlerim bir fısıltı – sağırlığın bir çığlıkken)

Biliyorum; bir başka milenyum Türkiye’sinde onca güncel sorun, onca dört kelimelik yeni albüm varken bu yazı, teki çocuk en fazla üç kişinin ilgisini çekecek – ama bu gece bir epik şiire ve bir kapağa,

Jethro Tull’un “Thick As A Brick” albümünün kapağına onlarca yıllık birikmiş borcumu faiziyle ödemek zorundayım.

İlk Hamdi’lerde görmüştüm kapağı. Dev puntolarla “THICK AS A BRICK” manşetli bir gazetede, şimdilerde Harry Potter’a benzettiğim bir çocuğun ödül alışının fotoğrafı, yanında da jürinin “Küçük Milton’un ödülünün iptal edilişi”nin haberi yer almaktaydı. O zamanki yarım İngilizce’mle içine düşerek okumaya çalışmıştım devamını.

İngiltere’de yedi – on altı yaşlar arasındaki çocuklar arasında bir şiir yarışması düzenlenmiş ve bu yarışmada epik “Thick As A Brick” şiiri ile “Küçük Milton” lakaplı sekiz yaşındaki Gerald Bostock birinci seçilmişti.

Şiir, Büyük Milton’un (17. yüzyılda, Shakespeare’den sonraki en büyük İngiliz şairi John Milton’un) Şeytanın Avukatı filmine bile ilham kaynağı olan on iki ciltlik epik şiiri “Kayıp Cennet” (Paradise Lost)’undan bile daha karmaşık, kavram içinde kavramların gizlendiği, din, devlet, müstehcenlik kavram sınırlarının zorlandığı, şiir içinde bir şiirdi. Belki de jüri bu şiiri hiçbir şey anlamadığını belli etmemek için birinci seçmişti.

Şiir BBC’de okunduktan hemen sonra muhafazakar kesimin protestoları yükseldi. Çok geçmeden “skandal”, gazetelerin baş sayfalarında yerini aldı. Küçücük bir çocuk böyle bir şiir yazamazdı; önde gelen çocuk psikiyatristlerine göre, Milton’un ruhi durumunda ciddi bir dengesizlik vardı ve yazdığı şiir, hayata, Tanrı’ya ve ülkesine karşı aşırı sağlıksız bir tavrın ürünüydü. Hiç gecikmeden incelenmeli ve psikiyatrik bir tedavi altına alınmalıydı. Birincilik ödülü “Küçük Çocukları Kurtarmak İçin Öldü” başlığıyla Hristiyan etiği üzerine bir şiir yazan on iki yaşındaki başka bir çocuğa verilmişti Büyük jüri Milton’un ödülünü geri almış, huzur sağlanmış, aslanlar doyurulmuş, toplumun ahlaki değerleri korunmuştu.

Küçük Milton bir keçiydi, bir silgi alınıp tüm günahlarıyla silinmeliydi

ve silinmişti.

Gazetenin iç sayfasında ise, ödül verilişinin fotoğraf karesinde eteklerini hafif sıyırmış olarak yer alan on dört yaşındaki Julia Fealey, sekiz yaşındaki Küçük Milton’dan hamile kaldığını açıklamaktaydı.

Derken Eric Clapton gibi gitar çalamayacağını anladığı için flüt virtüyözü olan Ian Anderson’lu Jethro Tull, “Thick As A Brick”i alıp, müziği ve akorları şiir kadar karmaşık, aslında “kırk dört dakika süren “tek şarkılık” ama plak olarak piyasaya çıktığında A ve B yüzü diye ikiye bölünmek zorunda kalan şaheseri ortaya çıkarttı. Albüm onlarca hafta dünya listelerini alt üst etti.

Kimisi az buçuk anlayarak, kimisi ise ne bir notasını, ne de tek bir mısrasının derinliğini anlamadan bu albümle yatıp bu albümle kalktı. Üç – dört dakikalık şarkıları peşpeşe çalıveren DJ’ler tüm programlarını tek bir şarkıya, bu sekiz yaşındaki çocuğun acayip destanına, saçı sakalı birbirine karışmış bir başka dehanın da inanılmaz flüt sololarına ayırmak zorunda kaldı.

Tüm zamanların en iyi progressive rock albümlerinden birisi olarak kabul edilen bu albümün sözleri, kapağı yıllarca unutulmadı. Şiiri Anderson (*) yazdı bile dendi ama albümden tek akılda kalmayan, deha Gerald Bostock oldu. Sekiz yaşında inanılmaz bir epik şiir yazan Bostock’tan bir daha değil iki mısralık bir şiir, haber dahi alınamadı.

Yıllar geçti; ne Superman başbakan olarak seçildi, ne de Robin günü kurtardı. Küçük Milton gerçekte tuğla kadar kalın kafaların yönettiği, “özgür” olarak tanımlanan bir dönem yerine, kralların idam edildiği 17. yüzyıl karanlığında yaşayamamış olmanın bedelini, belki bir kurumda sistem analisti, belki bir kozmetik pazarlayıcısı, belki de bir kumdan kale virtuözü olarak ödedi.

Bir milenyum sonra bir yaz gecesi Ankara’da, masasında tavşan kanı çay duran bir odada yalnız – içimde yarına dair umutlar, tek bir sözü – tek bir notayı kaçırmamamak için bu albümü kulaklıkla dinliyerek bu satırları yazıyorum.

Küçük Milton’un okyanusunda kulaç atarken, oldukça iyi İngilizce’me rağmen hala satırlarının derinliğine tam varamadığımı anlıyorum

ama içimde öyle yeni kavramlar uyandırıyor ki,

ne başa dönüp tekrar tekrar okumaya

ne de bunları teki çocuk, toplam üç kişi bile okusa

paylaşmaya doyamıyorum…

Reklamlar

1 Response to "jethro tull – thıck as a brıck"

Jethro Tull- Thick As A Brick, Tuğla Kadar Kalın

My words but a whisper – your deafness a SHOUT.
I may make you feel but I can’t make you think.
Your sperm’s in the gutter – your love’s in the sink.
So you ride yourselves over the fields and
you make all your animal deals and
your wise men don’t know how it feels to be thick as a brick.
And the sand-castle virtues are all swept away in
the tidal destruction
the moral melee.
The elastic retreat rings the close of play as the last wave uncovers
the newfangled way.
But your new shoes are worn at the heels and
your suntan does rapidly peel and
your wise men don’t know how it feels to be thick as a brick.

—————————

Hiç aldırmam bu şiirde
Canınız sıkılırsa eğer.
Benim sözlerim fısıltı,
Sizin sağırlığınız bir çığlık.
Hissetmemenizi sağlayabilirim ama düşünmenize karışamam.
Spermleriniz lağımda, aşkınız bulaşık sularınıza karışıyor.
Bunun içindir ki dağ tepe aşıyor,
tüm hayvanca numaraları yapıyorsunuz ama
akıl küpü insanlarınız bir türlü olamıyorlar
kalın bir tuğla kadar.
Ve kumdan yapılmış kalelerdeki erdemleriniz
gelgitlerin yıkıcılığında,
ahlâk savaşlarında yok olup gidiyor.
Son dalga yeni yolu ortaya çıkardığında
dönek geri çekilmeleriniz oyunun sonunu muştuluyor.
Ama yeni ayakkabılarınız ökçelerinden eskiyor,
güneş yanığı deriniz hemen soyuluyor ve
akıl küpü insanlarınız, bir türlü olamıyorlar
kalın bir tuğla kadar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: